استان گیلان

تخصــــــــــــصــــــــــی ترین دانشنـــــــــــامه استــــــــــان گـــــــــــــــیلان

شعری از شیون فومنی
نویسنده : ع.م - ساعت ۱٢:٢۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٥/٢۸
 
اَمی ماران گیلکی دوعا کونید 
گیلانِ لبظ خودایا صدا کونید

خوشانِ جی جاکی دستانِ ذرهَ
گیله تجربه مرهَ دوا کونید

دوشمنا نفرین و دوستانا دوعا
گوشت و ناخوناَ اَجور سیوا کونید 
 
از ماسوله تا امیر چخماق (افشین معشوری)
نویسنده : ع.م - ساعت ۸:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٥/٢٦
 

http://gilblog.ir/user/afshin.jpg

خشت هایی که می لرزندامید جوان شنبه 26 مرداد 1392/ افشین معشوری

ترکیه، امارات، قطر و... شخصیت های علمی، فرهنگی و تاریخی ما را به نفع کشورهای شان مصادره می کنند تا به واسطه ی آنان، نگاه گردشگران را به خود جلب کنند. امارات مسافران را به تور بیابانگردی و شتر سواری می برد؛ مصر هم به تازگی پذیرای اولین دسته از ایرانیانی شده که سودای دیدار از اهرام ثلاثه را داشتند. کشور کوچک ارمنستان- دیگر مقصد گردشگران ایرانی- حتی پا را فراتر گذاشته و جرثقیلی را که سالهاست لانه ی پرندگان شده تبدیل به جاذبه ی گردشگری می کند. ما چه می کنیم؟ آثار باستانی مان را به حال خود رها می کنیم، به بخش خصوصی واگذار می کنیم، از فهرست ملی و جهانی خارج می کنیم، اطراف آن را پر از برج های بی قواره می کنیم تا بهانه دست یونسکو بدهیم که بی درنگ آن ها را فهرست شان خارج کند. جوانان و میانسالانی را که کویر گردی می کنند با بهانه های صواب و ناصواب از نیمه راه «مرنجاب» برمی گردانیم تا راه دیگری را برای با هم بودن برگزینند که شاید یکی از آنها رفتن به دُبی و سافاری عربها باشد، که یقینا این یکی دیگر صواب نیست.


 
 
آبشار بابا ولی ، آبشار خلشکو ، آبشار آسیاب رود
نویسنده : ع.م - ساعت ۱:٢۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٥/٢٦
 آبشار بابا ولی: آبشار بابا ولی در 3 کیلومتری روستای بابا ولی از توابع سیاهکل و در حدود 5 کیلومتری جاده دیلمان سیاهکل به آسیاب قرار دارد. ارتفاع این آبشار حدود 20 متر می‌باشد و از نوع آبشارهای فصلی است. برخلاف دیگر آبشارهای استان گیلان که اطراف آن‌ها جنگل می‌باشد، این آبشار در میان صخره‌ها واقع شده است.

آبشار خلشکو: این آبشار در بخش کلیشم از توابع شهرستان رودبار در نزدیکی استخر طبیعی خلشکو واقع شده است.

آبشار آسیاب رود: این آبشار در روستای نوده فاراب از توابع شهرستان رودبار بعد از روستای انبوه قرار دارد.


 
 
آبشار وِرَزان
نویسنده : ع.م - ساعت ۱:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٥/٢٦
 آبشار وِرَزان: این آبشار در فاصله 36 کیلومتری شمال غربی شهر تالش و 22 کیلومتری جنوب دریاچه نئور (در استان اردبیل) در روستای ورزان که در ضلع شمال غربی سوباتان واقع شده و فاصله آن تا شهرک سوباتان حدود 4 کیلومتر است قرار دارد. آب رودخانه ورزان یکی از شاخه‌های اصلی رودخانه لیسار است که از چشمه‌های ییلاقات بالادستی سرچشمه گرفته و در مسیر خود هنگام ریزش از صخره‌های عظیم ورزان، آبشار زیبا و دیدنی که ارتفاع آن حدود 30 متر است را تشکیل می‌دهد.


 
 
آبشارهای ماسوله
نویسنده : ع.م - ساعت ۱:٠۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٥/٢٦
 

   

آبشارهای ماسوله:
شهر ماسوله در جنوب غربی استان گیلان در 20 کیلومتری شهر ماکلوان و 36 کیلومتری شهر فومن و 60 کیلومتری شهر رشت قرار دارد. آبشارهای ماسوله به صورت پراکنده در نقاط مختلف آن دیده می‌شوند و اگرچه در پی سیل‌های سالیان اخیر دستخوش تغییراتی شده‌اند ولی همچنان مورد توجه دوستداران طبیعت می‌باشند.


 
 
گزارش تصویری از رویش شقایق‏ ها در دشت‏های استان گیلان
نویسنده : ع.م - ساعت ٩:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٤/۱٠
 

رویش شقایق‏ ها در دشت‏های حاصل‏خیز استان گیلان، همه ساله هزاران بازدیدکننده و تورهای طبیعت‌‌گرد را از مناطق مختلف کشور به سوی خود جلب می‏کند. شقایق با گل‏های قرمز یکی از گیاهان بسیار زیبا تلقی می‏شود عمر این گل‏های بسیار کوتاه بوده و گل‏برگ‏های آن پایداری کمی بر روی کاس‏برگ‏ها دارند.


دشت گلهای شقایق

 
 
← صفحه بعد صفحه قبل →