استان گیلان

تخصــــــــــــصــــــــــی ترین دانشنـــــــــــامه استــــــــــان گـــــــــــــــیلان

ماسوله
نویسنده : سید شهاب فلاح چای - ساعت ٢:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱٢/٢٩
 

ماسوله در ۵۵ کیلومتری رشت در استان گیلان قرار دارد. این شهر در ناحیه‌ای کوهستانی و جنگلی در دامنه‌ای صخره‌ای با وسعت ۱۶ هکتار و ارتفاع ۱۰۵۰ متر از سطح دریای آزاد ساخته شده‌است. ماسوله در ۳۲ کیلومتری جنوب غربی شهرستان فومن قرار دارد و از غرب به خلخال، از شمال به ماسال و از جنوب به طارم محدود است.

این شهر طی شماره ۱۰۹۰ در فهرست آثار ملی به عنوان میراث فرهنگی و طبیعی به ثبت رسیده‌است.[۱]

این شهرک هم اکنون رویارو با مسائلی مانند ریزش سنگ، سیل، رانش زمین، زمین‌لرزه، تصرف به منظور توسعه عمرانی و انسانی و تخریب و... می‌باشد.

زبان مردم ماسوله تالشی است.

ماسوله دارای محله‌های ریحانه بر، خانه بر، مسجدبر، کشه سر و اسد محله‌است.

ماسوله به دلیل داشتن معماری منحصر به فرد در جهان،وجود کوهستان های مرتفع،جنگل و ییلاقات سرسبز و وسیع از توریستی ترین مناطق شمالی ایران میباشد

قلل مهم ماسوله عبارت‌اند از: شاه‌معلم (شامولوم)، آسمانکوه، لاسه سر، تروشوم و کله قندی. که قله شاه معلم با ارتفاع ۳۰۵۰ متر بلندترین نقطه استان گیلان می‌باشد.

تاریخ

حدود هشتصد تا هزار سال پیش مردمانی از نقاط مختلف سرزمین گسترده ایران به دلائل نامعلومی به منطقه ماسوله کوچ کردند. برخی از مردمان محلی نیز از منطقه‌ای به نام کهنه ماسوله واقع در ۶ کیلومتری شمال غرب این شهر با این افراد همراه شدند. طی کاوش‌های انجام شده از محوطه باستانی کهنه ماسوله سفالینه هائی متعلق به قرون پنجم تا هشتم هجری قمری بدست آمده‌است که دقیق‌ترین مستندات قابل توجه تاریخی می‌باشند.[۲]

در ۱۰ کیلومتری بالاتر از ماسوله جدید، ماسوله قدیم با آثار و بازمانده‌های انسانی از قبیل سنگ کوره و... در منطقه‌ای گسترده پراکنده شده‌است که جزء آثار باستانی بشمار می‌آیند.
معماری ماسوله

ماسوله دارای معماری منحصر به فردی است. محوطه جلوی خانه‌ها و پشت بام‌ها هر دو به عنوان پیاده رو استفاده می‌شوند. خیابان‌های کوچک و پله‌های بسیار به هیچ وسیله نقلیه موتوری اجازه ورود نمی‌دهد. معماری ماسوله در یک جمله توصیف می‌شود: حیاط ساختمان بالایی پشت بام ساختمان پایینی است. ساختمان‌ها معمولاً از دو طبقه تجاوز نمی‌کنند.


پرونده:Masuleh Iran Village in the Elburs Mountains.jpg

پرونده:Masouleh.jpg

ویژگی بارز این روستا حضور مردم و جاری بودن زندگی روزمره در آن است.شکل پلکانی شهر ماسوله چشم اندازی بدیع و به یاد ماندنی را در دل کوهستان پدید آورده است.اختلاف ارتفاع بلندترین و پایین ترین سطح روستا حدود 100 متر است. از محلات ماسوله می توان از کشه سرعلیا، کشه سرسفلی، ریحانه بر، خانه بر، مسجد بر و اسد محله نام برد.کوههای ماسوله سرشار از معادن آهن، کوارتزیت، روی و سرب می باشد که وجود همین معادن سبب گردیده بود که در زمان فتحعلی شاه، ماسوله تحت اختیار ارتش قرار داشت و برای توپخانه ایران گلوله می ساخت.خانه های ماسوله در مجموع از دو قسمت تشکیل شده است. قسمت زمستانی که به زبان محلی "سومه" می نامند. و قسمت تابستانی که اتاقکی بر بام منزل دارند که به زبان محلی به آن "برج" می گویند.

منبع :http://www.tinn.ir/vdcewx8w.jh8wpi9bbj.html