استان گیلان

تخصــــــــــــصــــــــــی ترین دانشنـــــــــــامه استــــــــــان گـــــــــــــــیلان

سوغات آستانه اشرفیه
نویسنده : سید شهاب فلاح چای - ساعت ٥:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱٢/٢٩
 

بادام زمینی و صنایع دستی سوغات آستانه اشرفیه

خبرگزاری آریا - آستانه اشرفیه  شهری است زیارتی و صنایع دستی و محصولات باغی و کشاورزی در ٣۵ کیلومتری مرکز استان گیلان و فاصله آن تا شهر لاهیجان ٧ کیلومتر می باشد.
به گزارش خبرگزاری آریا ،  از محصولات زراعی این شهرستان می توان بادام زمینی که در واقع مرغوبترین بادام ایران است ، برنج و انواع آن ، طارمی ، دمسیاه و ... گوجه سبز و تخمه آفتابگردان و مرکبات نام برد. به دلیل کیفیت و سبکی خاک این منطقه که بیشتر حاصل رسوبات سفیدرود است هویج نیز از محصولات آن است.
این شهرستان را می توان از مراکز عمده تولید فلفل سبز دانست که بیشتر محصول آن در روستاهای گوهر دان و پرکاپشت و اطراف آستانه اشرفیه حاصل می شود. ضمنا این شهرستان دارای نوعی کدو تنبل است که از نظر ارزش تغذیه در سطح بالایی قرار داردو دو روستای نقره ده و دهسر از مهمترین مرکز تولید این محصول است که مسافران این محصول را در مسیر رشت به آستانه بیشتر در مراکز فروش مشاهده میکنند.
آستانه اشرفیه از مراکز اصلی تولید نهال صنوبر نیز هست. آما آنچه آستانه اشرفیه را از حیث سوغاتی معروف کرده است بادام زمینی است که به جرات می توان گفت درصد بالایی از مردمان این خطه از این طریق امرار معاش می کنند.بادامهای مرغوب این شهر بدلیل خواص پزشکی که  دارد مورد توجه همه زائران و مسافران این شهر مقدس قرار می گیردو90 درصد بادام های تولیدی در کشور در آستانه اشرفیه تولید می شود.
 علاوه بر بادام زمینی که شهرت خاص خودش رادارد و یکی از مهمترین سوغات بشمار می آید ، صنایع دستی نیز از دیگر سوغاتی های این شهر محسوب می گردد.
 در گذشته به دلیل قرار گرفتن این شهر در حاشیه رودخانه سفیدرود  و باتلاقی بودن اطراف این شهر نوعی گیاه خودرو که به اصطلاح محلی به لی معروف است ، هنرمندان این شهر را واداشت تا با خشک کردن آن وسایلی نظیر حصیر و سبد تولید کنند.
 با گذشت زمان و با رونق گرفتن این صنعت که مورد توجه مسافران و زائران نیز قرار گرفت این هنر بتدریج وسیع تر شد و هنرهای مختلفی چون بامبو بافی ، مرواربافی ، سبدبافی و غیره شکل گرفت. بعدها توسط هنرمندان این خطه چوب مورد نیاز از شهرهای جنوبی کشور وارد این شهر شد به طوریکه اکنون کل مواد اولیه از شهرهای دیگر وارد این شهر می شود.
 متاسفانه این صنعت با ورود کالاهای مشابه چینی رو به افول است و خیلی از هنرمندان از این کار دست کشیدند و به سمت کار دیگری رفتند که جا دارد سازمان میراث فرهنگی و جهانگردی گیلان برای تشویق هنرمندان صنایع دستی این شهرستان راه کارهای تشویقی را مدنظر قرار دهد.

منبع:http://www.ghatreh.com/news/nn8435877/بادام-زمینی-صنایع-دستی-سوغات-آستانه-اشرفیه