استان گیلان

تخصــــــــــــصــــــــــی ترین دانشنـــــــــــامه استــــــــــان گـــــــــــــــیلان

دانشگاه گیلان
نویسنده : سید شهاب فلاح چای - ساعت ٥:۳٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۱/۱
 

تاریخچه دانشگاه


دانشگاه گیلان از سال 1346 با عنوان مدرسه عالی بازرگانی فعالیت آموزشی خود را آغاز نمود. و در سال 1353 به تصویب شورای گسترش آموزش عالی رسید و در سالهای 55 - 1354 در چارچوب قرارداد بین دولتهای ایران و آلمان غربی سابق، دانشگاه گیلان ، تاسیس و از سال 1356 فعالیتهای آموزشی خود را با پذیرش 155 دانشجو در 9 رشته تحصیلی آغاز نمود .

در سال 1356 مدرسه عالی مدیریت و مدرسه عالی بازرگانی که تنها مراکز آموزش عالی در استان گیلان بودند با دانشگاه گیلان ادغام و فعالیت های آموزشی آن تا پایان سال تحصیلی 1358 با تعداد 605 نفر دانشجو در 14 رشته تحصیلی ادامه یافت.

 پس از پیروزی انقلاب اسلامی، دانشگاه گیلان بطور مستقل و بدون وابستگی به آلمان،  فعالیتهای آموزشی خود را در 8 رشته تحصیلی و با حدود 500 دانشجو از سرگرفت و با رشد و گسترش آموزش عالی در کشور، دانشکده های علوم پایه ، فنی،علوم کشاورزی،علوم انسانی و پزشکی ساخته شد و پس از آن نیز دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشکده منابع طبیعی و معماری و هنر تاسیس شدند.

در طی سال های 1384 تاکنون روند رشد و توسعه دانشگاه گیلان با شتاب بیشتری ادامه یافته و دانشکده های علوم ریاضی، مهندسی مکانیک، فناوری نوین و پردیس بین الملل در منطقه آزاد انزلی و پژوهشکده حوزه آبی خزر راه اندازی شد.

این دانشگاه در حال حاضر با 10 دانشکده و یک واحد بین المللی و یک پژوهشکده با 400 عضو هیئت علمی،14000 هزار دانشجو و به عنوان یکی از بزرگترین مراکز آموزش عالی در منطقه شمال کشور مشغول به فعالیت های آموزشی و پژوهشی است و سالانه بیش از 3800 نفر دانشجو را در173 رشته - گرایش در مقاطع تحصیلی کارشناسی ( 50  رشته) ، کارشناسی ارشد (73 رشته) و دکتری (37 رشته) برای دوره های روزانه ، شبانه و بین الملل  پذیرش می نماید .


دانشکده های دانشگاه گیلان

 دانشکده ادبیات و علوم انسانی

 دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی

 دانشکده علوم پایه

دانشکده علوم ریاضی

 دانشکده علوم کشاورزی

 دانشکده فنی و مهندسی

 دانشکده معماری و هنر

 دانشکده منابع طبیعی

 

 

از دیگر واحدهای این دانشگاه می توان به موارد زیر اشاره نمود .

 مرکز کامپیوتر و فنآوری اطلاعات

 دفتر ارتباط با دانش آموختگان

 دفتر ارتباط با صنعت و کشاورزی

 دفتر کارآفرینی

ٍٍٍhttp://www.guilan.ac.ir/info.php?a=25