استان گیلان

تخصــــــــــــصــــــــــی ترین دانشنـــــــــــامه استــــــــــان گـــــــــــــــیلان

لوشان
نویسنده : سید شهاب فلاح چای - ساعت ٢:٤٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/۱/٤
 

 

لوشان از جمله شهرهای بخش مرکزی شهرستان رودبار در استان گیلان ایران است. جمعیت لوشان در سال ۱۳۸۳، برابر ۱۳٫۸۱۶ نفر برآورد شده‌است. بر اساس آخرین آمار منتشر شده به نظر می‌رسد جمعیت فعلی شهر لوشان بیش از ۲۲٫۰۰۰ نفر می‌باشد.[۱]

موقعیت لوشان در ۱۰۰ کیلومتری شهر رشت قرار دارد.[۲] و آب و هوای آن گرم و خشک است.

 


تاریخ

پل خشتی لوشان این پل در شهرستان لوشان، جنوبی ترین شهر استان گیلان و در مسیر رشت – قزوین در فاصله ۹۳ کیلومتری مرکز استان، واقع است. پل خشتی لوشان روی رودخانه شاهرود (یکی از شاخه‌های سفید رود) ساخته شده‌است. رابینو درباره این پل می‌نویسد: «پل لوشان بنایی زیبا از آجر است که مرکب از یک طاق کوچک و دو طاق بزرگ است و تاریخ بنایش به دوران خسروخان می‌رسد. روس‌ها شیب این پل را که تند بود ملایم نمودند». پل لوشان دارای چهار دهانه به ابعاد مختلف و نیز موج برگردان‌هایی در قسمت پایه‌ها است. کوره پوش‌هایی در میان پایه‌ها از سنگینی پل، می‌کاهد و در مواقع افزایش سطح آب، گذر رود را تسهیل می‌کند. طول کلی این پل ۱۰۰ متر و عرض آن هفت متر است. در دو طرف مسیر عبور عابر، جان پناه وجود دارد و کف پل با قلوه سنگ فرش شده‌است. پل لوشان پس از زلزله سال ۱۳۶۹ توسط اداره کل میراث فرهنگی گیلان مرمت اساسی شد.

زیارتگاه‌ها

امامزاده محمد حنفیه در روستای بیورزین بخش عمارلو در ۱۰ کیلومتری شمال شهر لوشان واقع می‌باشد.

امامزاده حمزه لوشان (ع)در شمال لوشان روبروی کارخانه سیمان می‌باشد

جغرافیای مردمی

مکان اصلی لوشان بالاتر از مکان فعلی آن قرار داشته که با احداث جاده اصلی به مرور زمان در حاشیهٔ ای جاده خانه‌هایی ساخته شد و شهر به مکان فعلی انتقال یافت مردم بومی لوشان ترک‌ها بوده‌اند که هم اکنون نیز به طور عمده در مکان قدیمی خود (لوشان بالا) ساکن می‌باشند و مردمان لر و لک و کر مانج ساکن در این منطقه از اقوام تبعیدی دوران مشروطیت و طاغوت می‌باشند و اصالتا و اساسا متعلق به شهرهای لک و کرمانج نشین کشور می‌باشند.

در دوره معاصر بیشتر جمعیت این شهر را چگینی‌ها (غارکو) تشکیل میدادند که از اقوام لر و لک و ترک‌های مهاجر بوده‌اند. پس از زمین‌لرزه سال۶۹ به دلیل مهاجرت روستائیان از روستاهای دیگر به این منطقه ترکیب جمعیتی آن دستخوش تغییر شد. این موضوع در خصوص منجیل نیز صادق است.[۵]

سیاسی مذهبی

نماینده ولی فقیه و امام جمعه شهرستان لوشان حجت الاسلام والمسلمین بابایی و رئیس شورای شهر لوشان حجت الاسلام و المسلمین قاسمی می‌باشند.[نیازمند منبع] اولین شهردار شهر لوشان پس اسقرار نظام جمهوری اسلامی آقای مهندس رمضانعلی رسولی و هم اکنون شهردار شهر لوشان آقای شیرعلی شمسینی می‌باشد.