بحران اجتماعی، حاشیه‌نشینان خزر را تهدید می‌کند

امسال چندمین سالی است که روز خزر در روز 12 آگوست گرامی داشته می‌شود، اما در واقع هیچ اقدام درخوری از سوی هیچ‌یک از کشورهای حاشیه این دریا برای حل مسائل آن دیده نمی‌شود. این درحالی است که با کاسته شدن چشمگیر ماهیان این دریا، بحران‌های اجتماعی گسترده‌ای در انتظار اجتماع حاشیه این دریا خواهد بود.
به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی، به‌نظر می‌رسد در کوتاه مدت هرگونه تأثیر کم شدن ماهیان دریای خزر با پول نفت پوشانده می‌شود، با این حال در آینده‌ای نزدیک و در زمانی که پول حاصل از نفت، امکان تزریق به سیستم اقتصادی را نداشته باشد، بحران‌های ناشی از این کم شدن ماهی، عیان خواهد شد.
مدیر پیشین برنامه محیط زیست دریای خزر وابسته به سازمان ملل متحد در مورد پیامدهای اجتماعی کم شدن ماهیان خزر در ایران گفت: در سال‌های اخیر، ماهی‌گیری دیگر چندان به‌عنوان یک شغل در شمال ایران مورد توجه قرار نمی‌گیرد و درپی آن، صنایع وابسته به صیادی نیز خسارت جدی دیده‌اند.
حمیدرضا غفارزاده در گفت‌وگو با خبرگزاری میراث فرهنگی در مورد چرایی این رخداد اظهار کرد: تعداد ماهیان خزری به‌شدت کاسته شده و در حال حاضر ماهیان خاویار به‌شدت کم شده‌اند؛ به‌علاوه چیزی به‌عنوان صنعت کیلکا در حال حاضر در شمال ایران محلی از اعراب ندارد.
گفته‌های غفارزاده درحالی است که میزان خاویار استحصال شده از خزر در سال‌های اخیر از حدود 34 هزار تن به کمتر از هزار تن رسیده‌ است. از سوی دیگر، در انزلی قایق‌هایی که روزی در صید کیلکا استفاده می‌شده‌اند، یکی پس از دیگری در تالاب غرق می‌شوند.
غفارزاده معتقد است جدا از کاسته شدن از تعداد ماهیان خزر، تزریق پول نفت به اقتصاد موجب شده ماهی‌گیران شمالی از این کار دست کشیده و به کار تبدیل زمین‌های کشاورزی به ویلاهای کوچک و فروش به تهرانی‌ها مشغول شوند.
به گفته او، زمانی که دیگر پول نفت نباشد و زمینی برای تبدیل به ویلا، از بین رفتن صنعت صیادی در شمال ایران با تبدیل به بیکاری گسترده جوانان بدل به یک بحران اجتماعی خواهد شد.
همه این نگرانی‌ها در جایی است که برای باز گرداندن تعداد ماهیان به شرایط سابق، هیچ امکانی وجود ندارد.
غفارزاده با ابراز نگرانی در این مورد می‌گوید: بازگرداندن ماهی به خزر، امری شدنی نیست؛ ضمن این‌که صنعت صیادی دچار تحولات زیادی شده‌ است.
وی برخلاف تصور عموم معتقد است که آلودگی خزر جدی نیست، و می‌گوید که خزر دریای آلوده‌ای به حساب نمی‌آید، با این توضیح که: دریای خزر به‌طور کلی دریای آلوده‌ای به حساب نمی‌آید و اساساً دارای لکه‌های آلودگی است.
لکه‌های آلودگی دریای خزر، لکه‌های نفتی در حاشیه باکو، قزاقستان و ترکمنستان است. در آب‌های ایران نیز به‌خصوص در نقاطی که رودخانه‌ها وارد خزر می‌شوند، لکه‌های میکروبی دیده می‌شود.
مدیر پیشین برنامه محیط زیست دریای خزر وابسته به سازمان ملل متحد آلودگی خزر را در کاهش ماهی‌ها مؤثر نمی‌داند و معتقد است که کم شدن ماهی‌ها به‌علت صید بی‌رویه و البته برهم خوردن زنجیره غذایی در خزر بر اثر ورود گونه مهاجم ماهی شانه‌دار به این دریاچه است.

 
/ 0 نظر / 27 بازدید