قلعه گردن طول لات در رحیم آباد رودسر

       

این قلعه در شرق استان گیلان در محور رحیم‌آباد به اشکورات ودر 1کیلومتری روستای طول لات قرار دارد. در برخی کتاب‌های تاریخی استان گیلان قدمت این قلعه را به دوران سلجوقی دانسته‌اند؛ ولی با توجه به وجود خندق‌هایی که در اطراف آن حفر شده‌ باید قدمت آن‌را به پیش از دوران سلجوقی نسبت داد. این قلعه، مساحتی حدود یک‌صد مترمربع داشته، در ارتفاع 181 متری از سطح دریاهای آزاد واقع شده است. ملات به‌کار رفته در آن از جنس ساروج و بنا به‌صورت سنگ‌چین ساخته شده است که با توجه به مواد به‌کار رفته در این قلعه می‌توان گفت که این بنا جزو نخستین بناهای استان گیلان بوده و از ویژگی منحصربه‌فردی برخورداراست که بخش عمده‌ای از آن براثر زمین لرزه سال 1369 تخریب شد. قلعه‌ی گردن احتمالا سه طبقه داشته و در اصلی آن به سمت جنوب و به‌سوی رودخانه و جاده باز می‌شده است.
اخیرا باستان‌شناسان در هنگام گمانه‌زنی در محوطه قلعه گردن طول لات ، یک گور دسته‌جمعی منحصربه‌فردی را به‌دست آوردند.گمانه‌های گوناگونی نیز زده شد که در ششمین گمانه یک گور باستانی کشف گردید که آرامگاه خانوادگی شخص مهمی بوده است. گور یادشده در فاصله ‪ ۲۵۰متری شمال شرقی قلعه و مشرف به رود کشکوه است که در آن چهار اسکلت که بدلیل رطوبت زیاد تقریبا از بین رفته‌اند وجود دارد. طبق کاوش های باستان شناسی از میان اشیای به‌دست آمده، اشیای مفرغی نیز وجود دارند که یکی از این اشیا، تبری دولبه با کاربری کلنگ است که در جلو در ورودی گور به‌دست آمد. سفالینه‌های این گور به‌دلیل قرار گرفتن در نزدیک رودخانه و منطقه مرطوب براثر برخورد در هنگام کاوش، ترک‌های فراوانی خورده‌اند.قلعه گردن در سال ۱۳۸۲به شماره ۹۴۰۷ به ثبت آثار ملی رسیده‌است.
نکته بسیار مهم درباره‌ی این قلعه، چشم‌اندازهای بسیار زیبا از مناظر اطراف آن است؛ زیرا قلعه‌ی گردن طول لات علاوه بر آن‌که در ارتفاع و در کنار رودخانه پل‌رود ساخته شده، در اطراف نیز در محاصره باغ‌های چای و مرکبات است.ضمنا قلعه ی مذکور در مسیر مناطق بسیارجذاب و سیاحتی رودخانه سه مـوش، سفـید آب ؛ پـلام دره، آب معدنی سجیران ، آبشار گرمابدشت ِ ، سی پل،آستانه هفت امام رودبارک ،دریاچه صمدآباد و هزاران منطقه زیبا وچشم انداز اشکورات رودسر واملش قرار دارد ؛ بنابراین این مکان با اندکی تعمیر و مرمت به‌عنوان یکی ازمناطق گردشگری، طبیعی و تاریخی منحصربه‌فرد در استان گیلان وسایر مکانهای مورد اشاره می‌تواند مورد توجه گردشگرانی باشد که از منطقه بازدیدمی کنند.منبع :انجمن گفتگوی گیلک زبانان جهان

/ 0 نظر / 18 بازدید