گیلده، روستای حیران

جاده گیلده آسفالت بوده و این روستا دارای آب لوله کشی از چشمه، حمام،
مسجد، مدرسه، خانه بهداشت و دفتر مخابراتی است و از آب و هوای معتدل برخوردار است.یشترین معروفیت این روستا به دلیل توریستی بودن آن و قرار گرفتن در مسیر آبگرم علی داشی، مشه سویی ومنطقه فندقلو است. آب گرم علی داشی، آبگرمی طبیعی است که یک حوضچه کوچک از سنگ و آجر برای آبتنی دارد. آبگرم درون دره و زیر یک قطعه سنگ جاری است و این بی ارتباط با معنای این آبگرم که به معنی سنگ علی است، نیست. گفته می شود این آبگرم خواص درمانی برای دردهایی همچون درد مفاصل (روماتیسم)، چشم درد، دل درد، کمر درد، رفع باد و قولنج و تقویت اعصاب را شامل شده و بسیاری از این ناراحتی ها را درمان می‌کند.
برای رسیدن به آبگرم علی داشی حداقل ۳ ساعت پیاده روی از گیلده در میان جنگل نیاز است.
در مسیر حرکت از روستای گیلده به آبگرم علی داشی یک معدن سنگ وجود دارد کاه در حال تخریب بازالتهای منشوری زیبای منطقه گیلده برای استحصال شن و ماسه است. بسیاری از درختان این منطقه برای به وجود آمدن چراگاه بریده شده اما با این حال از جذابیت منطقه کاسته نشده است و در میان مراتع چمن یکدست هر انسان با ذوقی را مدهوش می کند. با حدود یک ساعت و نیم پیاده روی از میان درختچه های کوتاه ولیک،آلوچه وحشی و درختان بلوط و پس از رد کردن خانه ی چوبی که همیشه چند کودک در اطراف آن برای فروش دوغ حاظر هستند وگذر از رودخانه می توان به جنگل های انبوه که اغلب شامل درختان ممرز و راش است رسید
از آنجا تا آبگرم نیز حدود یک ساعت و نیم راه است. در مسیر جنگل چندین آبشار و چشمهو جود دارد که آب آنها برای نوشیدن به دلیل داشتن گل و لای توصیه نمی شود.

 

[تصویر:  322.jpg]

 

 

در نزدیکی آبگرم یک قهوه خانه کوچک وجود دارد که محل مناسبی برای رفع خستگی و نوشیدن چای می باشد. با ادامه دادن مسیر آبگرم با حدود ۴ ساعت پیاده روی به منطقه فندوقلو میرسیم که در حوضه استان اردبیل قرار دارد. منطقه فندقلو شامل جنگلهای درخت فندق است که یک مرکز تفریحی و گردشگری نیز دارد.

منبع : انجمن گفتگوی گیلک زبانان جهان

 

/ 0 نظر / 47 بازدید