ثبت 25 اثر تاریخی، معنوی و صنایع دستی گیلان در آثار ملی ایران

ثبت 25 اثر تاریخی، معنوی و صنایع دستی گیلان در آثار ملی ایران

 25 اثر تاریخی، معنوی و صنایع دستی گیلان در آثار ملی ایران ثبت شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان گفت: 1500 اثر برای ثبت ملی در استان گیلان شناسایی شده است.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه گیلان و به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان، امید عزیزی اظهار داشت: استان گیلان با داشتن میراث ارزشمندی در زمینه‌های مختلف تاریخی، معنوی و گردشگری دارای آثار ملی ثبت شده فراوانی می‌باشد که در حال حاضر 975 اثر تاریخی، معنوی و طبیعی این استان ثبت آثار ملی شده است و بیش از 1500 اثر در این استان شناسایی شده است که ویژگی‌های لازم برای ثبت ملی را دارند.

 

وی افزود: 25 اثر پیشنهادی از سوی این اداره کل در فهرست میراث ملموس و ناملموس (میراث معنوی) کشور در اجلاس ملی ثبت آثار تاریخی، معنوی و طبیعی کشور که از چهارم تا هشتم دی ماه سال‌جاری در قشم برگزار شد به ثبت رسید.

 

عزیزی ادامه داد: امامزاده عین علی ماسوله، خانه مفخم، جدار بیرونی ساختمان آذربانی، کاروانسرای گلشن، مسجد صفی رشت، یازده بنای موزه میراث روستایی گیلان، محوطه تاریخی شیخ نشین و قلعه گردن ماسال و محوطه تاریخی گسکر صومعه سرا، در بخش میراث ملموس و همچنین آئین‌های معنوی چهل منبر لاهیجان، عاشورای ضیابر، کشتی گیله مردی و آئین نوروزی خوانی گیلان در بخش میراث ناملموس (میراث معنوی) به ثبت ملی رسیده است.

 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان متذکر شد: در زمینه صنایع دستی نیز صنعت حصیربافی و چوب تراشی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

 

وی خاطرنشان کرد: در این اجلاس از 26 اثر پیشنهادی این اداره کل 25 اثر در فهرست آثار ملی ایران جای گرفت که این امر می‌تواند نقش بسزایی در توسعه و هویت بخشی هرچه بیشتر این آثار داشته باشد.

 

به گزارش ایسنا پس از ثبت یک اثر در فهرست آثار ملی کشور، آن اثر مشمول ضوابط و قوانین سازمان میراث فرهنگی کشور در خصوص حفظ آثار ملی قرار خواهد گرفت که در آن صراحتاً اعلام شده است، "به موجب ثبت یک اثر، ساختمان مذبور، تحت نظارت، مراقبت و حمایت سازمان میراث فرهنگی کشور می‌باشد و هر گونه اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت اثر شود ممنوع است در ضمن مرمت و بازسازی اثر صرفاً با تأیید و نظارت سازمان مذکور ممکن و تخلف از آن برابر مواد 558 لغایت 569 کتاب پنجم قانون مجازات‌های اسلامی تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده جرم محسوب می‌شود و مرتکب، مشمول مجازات‌های قانونی خواهد شد."


یکشنبه 11 دی 1390
Guilan News Agency

/ 0 نظر / 27 بازدید