چیدن شقایق ها در تالش کاهش یافت

دشت شقایق طبیعی‏ترین و جذاب‏ترین و حیرت‏انگیزترین ویژگی و زیبایی تالش است که این روزها مسافران، گردشگران و طبیعت‏گردان زیادی را از گوشه و کنار کشور برای دیدن این زیبایی‏های منحصر به فرد جذب منطقه می‏کند.

دامنه‏های پوشیده از شقایق کوهستان‏های تالش که یکی از موهبت‏های طبیعی تالش است، این روزها نماد زیبایی‏های سحرانگیز طبیعی و بکر منطقه به شمار می‏رود.

شقایق نام یکی از زیباترین و پرمعناترین گلهایی است که می‏شناسیم، در بخشهای‏ی از طبیعت تالش می‏روید و رویشگاه این گیاه در دل زیبایی‏های طبیعی منطقه واقع شده و اگرچه این پدیده طبیعی در طی سال‏های اخیر وسعت رویشگاهی خود را کم و کمتر کرده است ولی همچنان به چشم می‏خورد.

چیدن گل‏های شقایق یک تهدید برای طبیعت زیبای منطقه تالش محسوب می‏شود.

از دیرباز دامنه‏های کوهستانی تالش در ماه‏های اردیبهشت و خرداد و اوایل تیرماه هر سال با دامنی گسترده از گل‏های وحشی کوهستان و به خصوص شقایق، جاذب هزاران گردشگر بوده، اما با روند کنونی تخریب طبیعت، دیگر نمی‏توان امیدی به مشاهده این خرمن‏های زیبا به خصوص در مراکزی مانند ییلاق‏های جاده اسالم به خلخال، لوراهونی و سوباتان داشت.

کوروش حیدری‏نژاد رئیس اداره محیط زیست تالش در گفت‏وگو با خبرنگار ایسنا با بیان اینکه چیدن شقایق‏ها موجب کاهش حجم این گونه گیاهی زیبا می‏شود، گفت: ما سالانه با نصب تابلوها و پرده نوشته‏هایی تذکرات لازم را به گردشگران در خصوص حفاظت از این زیبایی‏ها اعلام می‏کنیم.

وی خاطرنشان کرد: به کمک مردم بومی توانستیم شاهد کاهش 80 درصدی چیدن شقایق‏ها نسبت به سال گذشته باشیم.

حیدری‏نژاد با بیان این مطلب که با همکاری دیگر دستگاه‏ها به خصوص بخشداری‏ها می‏توان فرهنگ‏سازی موثرتری در جلوگیری از چیدن شقایق‏ها انجام داد، تصریح کرد: این شهرستان 100 کیلومتر نوار ساحلی دارد و به همین دلیل گردشگران زیادی برای گذراندن تعطیلات خود به این منطقه می‏آیند و باید مراقبت‏های موثرتری انجام شود.

وی با اشاره به اینکه نیروی انسانی محیط زیست در تالش با توجه به وسعت این منطقه کم است، خاطرنشان کرد: با وجود این کمبود ما یک مامور را در هنگام گل‏دهی شقایق‏ها در این دشت به طور شبانه‏روزی مستقر کردیم تا مراقب متخلفین باشد.

وی گفت: امسال با همکاری پلیس برخی از افرادی که شقایق‏ها را چیدند جریمه شدند تا درس عبرتی برای افرادی باشند که هیچ‏توجهی به حفظ محیط زیست این شقایق‏ها ندارند.

حیدری نژاد افزود: اقدامات برای حفاظت از شقایق‏های تالش امسال خوب بود اما ما هنوز به نقطه ایده‏آل نرسیده‏ایم.

به گزارش ایسنا، طبیعت تالش همزاد زیبایی و حیرت است. ساحل و دشت و کوه و جنگل و زیبایی‏های بکر طبیعی آن، همه نماد و سمبل آفریده‏های خالق یکتاست که در مقابل چشمان هر بیننده‏ای خودنمایی می‏کند، شقایق‏های وحشی تالش با زیبایی خاص خود، یکی از مناظر بکر و دیدنی این شهرستان و جذابیتی طبیعی که سالانه هزاران گردشگر را به سوی خود می‏کشاند، به شمار می‏رود .

اگر این سیمای قرمز گون شقایق از این دشت‏ها گرفته شود، کدامین زیبایی‏ها را به نظاره خواهیم نشست و از کدامین قشنگی و طراوت سخن خواهیم گفت؟

تخریب مناطق و دشت‏های شقایق تالش توسط برخی افراد به بهانه استفاده و لذت بردن از طبیعت چه سودی دارد؟ حال آن که عمر این شقایق‏ها در حالت طبیعی کمتر از یک ماه است و وقتی که چیده می‏شوند، حتی به کمتر از یک ساعت می‏رسد.

آیا بهتر نیست با خودداری از تخریب رویشگاه و نچیدن این زیبایی‏ها، اجازه دهیم همنوعان دیگری بیایند و از دیدن آنها لذت ببرند.

این روزها دیدن دشت شقایق تالش هدف اصلی گردشگران و طبیعت گردان منطقه است و اگر در مسیر جاده اسالم به خلخال از پیچ و خم جاده کوهستانی منطقه بالا بروید، به راحتی می‏توانید خودروهای زیادی را ببینید که خود را با شقایق‏های سرخ کوهستان آذین‏بندی کرده‏اند.

/ 0 نظر / 26 بازدید