شهر کوهپایه ای بره سر

منطقه ای که دو قوم دیلم وکرد (کرمانج) را درخود جای داده است و دیلمیان ساکنان نخستین و کردهای مهاجر از دشت ماروسک ( تحت جلگه) ، امارلو در 60 کیلومتری نیشابور به منطقه خورگام کوچانده شدند وسیع ترین گستره منطقه خورگام(که بعد ها بواسطه ی کوچ کردها به این منطقه به عمارلو تغییر نام یافت) در زمان افشاریان بوده  که از کرانه سفید رود و تا منطقه تنکابن را نیز در بر می گرفته است. سرزمین خورگام سرزمینی که همه آبادی های آن کوهستانی و در بخشی از البز غربی امتداد یافته است . خورگام کنونی به جغرافیای کوچکتری اطلاق گردیده که چشم اندازهایی بسیار زیبایی را پدید آورده و می توان گفت آفریدگار توانا نگاهی ویژه به این مناطق دارد.

ساکنان سرزمین خورشید دارای آداب و رسوم قابل تامل و چهره های مردم این دیار از نیک اندیشی می درخشد تو گوئی وارد بهشت شده ای.

سختی سنگها حکایت از مردمانی دارد که از مسیر هزارها سال عبور کرده اند و اینک آرام و صبور آن نوای کهن را سر می دهند. کوهستانی گسترده ای به نام  خورگام  با رود ی پیچ در پیچ تورنگ لات در دامن جنگل و کوههای سرسبز که تاریخ پر تنش را پشت سر گذاشته و امروز به آرامی فرشتگان در دستان پر سخاوت بهار آرمیده است.

 

این دیار باستانی آداب ، رسوم، موسیقی، زبان و آثار کهن منحصر به فردی دارد که در هر زمان و مکان جلوه خاصی از آن هویدا می شود. مردان و زنان سخت کوش منطقه در اقتصاد خانواده نقش به سزایی ایفا می کنند و در تابستان فعالیتهایشان اوج می گیرد . در خورگام و در گستره کوه و دشت و جنگل ، زنها در کنار همسرانشان مشغول کار کشاورزی و دامداری هستند .
بافت پارچه های پشمی ، جاجیم ، نمد ،گلیم، جوراب، دستکش ،و شال در این بخش رواج داشت.

/ 0 نظر / 47 بازدید